Formularz kontaktowy

Email

Treść

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Podejmowanie działalności gospodarczej - poradnia dietetyczna „Just Nutrition Justyna Wielgosz” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.




Dieta a Hashimoto



Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.
Większość osób, które chorują na Hashimoto borykają się ze zbędnymi kilogramami. Stąd wybór odpowiedniej diety jest dla nich kluczowy dla właściwego samopoczucia.

Nie ma idealnej diety dla prawidłowego funkcjonowanie naszej tarczycy identycznej dla każdego. Dzięki właściwie zbilansowanej diecie dostarczającej wszystkie niezbędne makro- i mikroskładniki diety, istnieje możliwość spowolnienia procesu zapalnego choroby Hashimoto.
Aktualnie brak jest dowodów naukowych, metaanaliz , randomizowanych badań klinicznych, które bezpośrednio wskazują na konieczność zastosowania diety bezglutenowej i bezlaktozowej w chorobach tarczycy u osób bez celiakii, alergii czy nietolerancji glutenu i laktozy.
Ważnym aspektem jest prawidłowo dobrana #energetyczność diety, zbyt restrykcyjne diety na poziomie 1000 kcal są bardzo niekorzystne dla pracy naszej tarczycy i jedynie mogą pogłębić stan chorobowy oraz upośledzić nasz metabolizm.



Na co musimy zwrócić uwagę w szczególności:
Posiłki rozłożone co 3-4 godziny, które nie spowodują obniżenia tempu przemiany materii
Dieta oparta o nieprzetworzone produkty z niskim#indeksem glikemicznym, które znormalizują stężenie glukozy we krwi po posiłku.
Szczególnie należy zwrócić uwagę na ograniczenie #pszenicy, która w dzisiejszej dobie jest produktem bardzo rafinowanym oraz mającym wysoki indeks glikemiczny. Inne zboża glutenowe np. jęczmień, żyto jak najbardziej można spożywać, oczywiście jeżeli dobrze się po nich czujemy.
#Witamina D- suplementację powinien dobrać lekarz na podstawie niedoboru ( w sezonie kwiecień- wrzesień wystawiamy się na słońce w godzinach 10-15:00 odsłaniając 15% naszego ciała)
Kwasy #omega-3, które stymulują przemianę T4 w T3 w wątrobie, a także poprawia wrażliwość tkanek na działanie hormonów tarczycy. Znajdziemy je w rybach morskich tłustych, orzechy włoskie, olej rzepakowy, nasiona chia, olej lniany
Ograniczmy spożycie produktów #goitrogennych, które zaburzają wchłanianie jodu, jedyne na co musimy zwrócić uwagę to poddanie produktów obróbce termicznej, gdyż wtedy ograniczamy ilość goitrogenów w produkcie ( mówimy tu o brokułach, kalafiorze, brukselka, warzywa kapustne, proso (kasza jaglana), gruszkach, truskawkach, szpinaku
Dieta bogata w #Żelazo. Niedobór żelaza powoduje zmniejszoną syntezę hormonów tarczycy poprzez zmniejszoną konwersję T4 do T3 oraz przyczynia się do zwiększonego wydzielania TSH. Znajdziemy go w mięsie, jajach, produkty zbożowych, pestkach słonecznika, dyni
Dieta bogata w #Cynk, który wykazuje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapale. Znajdziemy go w kaszy gryczanej, pestkach dyni, jajach.
Ograniczenie w diecie #słodyczy, wyrobów cukierniczych, produktów i dań wysoko przetworzonych, napojów gazowanych i słodzonych,

i oczywiście pozytywne nastawienie 

Bibliografia:
?Emilia Zakrzewska, Magdalena Zegan, Ewa Michota-Katulska, 2015
?Kawicka A., Regulska-Ilow B., Metabolic disorders and nutritional status in autoimmune thyroid diseases, „Postepy ?Hig Med Dosw” (Online) Jan 2, 69, 2015, 80−90
?Reinehr T., Obesity and thyroid function, „Mol. Cell. Endocrinol.” 316, 2010, 165−171
?ŻYWIENIE CZŁOWIEKA I METABOLIZM, 2012, XXXIX, nr 3